Výber z recenzií

Matej Rumanovský nepodceňuje čitateľa, hrá sa s ním a zahŕňa ho množstvom polemík a úvah. Nie raz som sa musela zastaviť a premýšľať o napísanom. V próze sa mihne niekoľko mien literárnych velikánov a ich citátov. Prvky magického realizmu sú čerešničkou na torte. Román si pýta opätovné čítanie. Jeden raz bolo málo.

– knižná recenzentka Ivana Zacharová o knihe Príbeh nekonečných koncov
Prečítať celú recenziu ↗
Prečítať recenziu v Magazíne o knihách ↗

Zaujímavosťou Mateja Rumanovského pri tvorbe prózy je, že len naznačí pokračovanie deja a už sa zachytí niečoho, čo ďalej v úvahách rozvíja. Je to také dráždivé odbočenie, ako keby hovoril, že nie príbeh, ale forma je v próze dôležitá. Autor dáva do textu silné a pomerne rozsiahle pasáže reflexií, ktoré vyúsťujú do zovšeobecňujúcich právd či múdrostí. Pritom dopodrobna analyzuje nielen činnosť, ale aj fiktívne myslenie svojich postáv a súčasne vytvára akúsi recenziu – kritiku, napríklad televíznych programov, ktoré postava sleduje. Je to zaujímavý a značne objavný postup.

– literárna recenzentka Gabriela Rakúsová o knihe Príbeh nekonečných koncov
Prečítať celú recenziu ↗
(recenzia z časopisu Fraktál 2/2024)

Dominujúcim gestom diela je pokus o spochybnenie a prekročenie tradičného písania smerom k originálnemu tvarovaniu. Autor oprášil vrstvičku prachu z postmoderných postupov a pokúsil sa o deštrukciu klasickej románovej narácie orientovanej na dej. Tematizuje akt vlastného písania, využíva iróniu. […] Sympatickým na Rumanovského písaní je osviežujúco veselý tón rozprávania, ľahkosť a nákazlivý elán.

– literárna kritička Tamara Janecová o knihe Príbeh nekonečných koncov
Prečítať celú recenziu ↗
(recenzia z časopisu Knižná revue 3/2023)

Ak niekto prahne po kategorizácii, ide (azda) o filozofický román s mnohými presahmi. Od prvej strany po poslednú tu dominuje radosť z čítania, čomu napomáha aj prítomná iskrivá irónia.

– knižná recenzentka Zuzana Brnoliaková o knihe Príbeh nekonečných koncov
Prečítať celú recenziu ↗
(recenzia z časopisu Romboid 1/2024)

Je to filozofický román neromán určený pre náročnejšieho čitateľa, ktorý pozná slovenskú aj svetovú klasiku, nielen tú literárnu, ale aj hudobnú a výtvarnú, ako aj zákonitosti kvantovej fyziky. Román nie je len filozofický a filozofujúci, ale má aj svojich hrdinov a ich príbehy, ktoré vlastne nikdy neskončia a pokračujú večne v kolobehu osudov iných ľudí.

– Michal D., čitateľ, o knihe Príbeh nekonečných koncov
Prečítať celú recenziu na Goodreads ↗

Kniha mi pripomínala trochu knihy Milana Kunderu, hlavne jednu: Smiešne lásky. Je to taký filozoficko-príbehový román. Ak Vás baví tento druh literatúry, vrelo odporúčam.

– Andrea S., čitateľka, o knihe Príbeh nekonečných koncov

Som veľmi Šťastná, že takýto román vyšiel z pera slovenského autora. […] O tejto knihe sa dá rozprávať hodiny a hodiny.

– knižná recenzentka Veronika Zielinska o knihe Príbeh nekonečných koncov
Pozrieť celú recenziu na Instagrame (video) ↗

Knihu odporúčam čitateľovi, ktorý nehľadá len jednoduchý príbeh. Pri knihe si oddýchneš, to áno, ale kniha má aj pridanú hodnotu a v žiadnom prípade nie je tuctová ani prvoplánová. Ak chceš dať šancu slovenskému autorovi, skús siahnuť aj po tejto kráske.

– knižná recenzentka Denisa Tomíková o knihe Príbeh nekonečných koncov
Prečítať celú recenziu na Instagrame ↗

Mileniál Matej Rumanovský so svojou prvotinou týmto schoval do vrecka boomerov i husákove deti… Tak takto sa to píše: moderný román, ktorý je správne namiešaný s dávkou humoru, satiry, nosného príbehu i filozofických úvah… Radosť čítať!

– Zuzana B., čitateľka, o knihe Príbeh nekonečných koncov
Prečítať celú recenziu na Pantarhei.sk ↗

Kniha ma zaujala už len tým, že kým som prišla na to, ako vlastne na knihu, tak ma vtiahla svojím jedinečným štýlom, ktorý som zatiaľ nepoznala. Knihu vrelo odporúčam.

– Iveta K., čitateľka, o knihe Príbeh nekonečných koncov

Pominuteľný surogát má hlbšie, originálne úvahy na tému bytia a ilúzii, ktoré si na túto tému vytvárame. V texte sú zaujímavé prudké prechody od „vznešených úvah“ k prízemnej realite, v ktorej vznikajú, vzdialene mi to pripomenulo podobné časti v Dostojenského Zápiskoch z podzemia.

– Anton Baláž, spisovateľ a publicista
Celý text ↗

vždy VIE na tému nazrieť s jemu vlastným, špecifickým a iným pohľadom.

– Margita Ivaničková, spisovateľka a porotkyňa súťaže Jozefa Braneckého